Роз’яснення законодавчих актів з окремих напрямків пенсійного забезпечення шахтарів

Професія шахтаря вважається однією із найнебезпечніших й екстремальніших, її обирають мужні та сміливі люди. Труд робітників вугільної галузі має бути достойно оплачуваний, а пенсійне забезпечення – гарантоване.

Пенсійне забезпечення шахтарів регламентується пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) та частиною  3 цієї статті.

У першому випадку передбачається вихід на пенсію при досягнені певного віку, загального страхового та пільгового стажу. А саме: відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону працівникам, які зайняті повний робочий день на підземних роботах за Списком №1 і за результатами атестації робочих місць, пенсія призначається після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 (чоловіки — 10 років, жінки — 7 років 6 місяців), але які мають не менше половини стажу на зазначених роботах (чоловіки не менше 5 років, жінки — не менше 3 років 9 місяців), за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування: чоловікам — на один рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам — на один рік чотири місяці за кожний повний рік такої роботи.

У другому випадку вихід на пенсію передбачається незалежно від віку за наявності певного підземного стажу. Відповідно частини 3 статті 114 Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій (робітники очисного забою, прохідники, забійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин) – за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. 

При визначенні стажу шахтарям, які достроково виходять на пенсію за відповідними пільгами застосовується  Роз’яснення  Міністерства соціальної політики України від 20.01.1992 р. № 8 «Про Порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею  14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Так, працівникам, які мають не менш 10 років стажу роботи на провідних професіях, але не відпрацювали на цих  роботах 20 років пенсія, незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи із зарахуванням до кожного повного року роботи на провідних професіях додаткових 3 місяці. Наприклад. Пільговий стаж працівника який зайнятий повний робочий день на підземних роботах складає: 17 років на провідних професіях та 5 років на допоміжних професіях. З урахуванням кратності (17*3/12=4 роки 3 місяці) підземний стаж складає 25 років  3 місяці (17 років + 4 роки 3 місяці + 5 років), що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах незалежно від віку.

Слід зазначити, що при визначенні права на пенсію на пільгових умовах до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах  зараховується час проходження строкової військової служби, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.

Час навчання за спеціальністю в професійно-технічних навчальних закладах зараховується до пільгового стажу за умови, якщо протягом 3 місяців після закінчення навчання особа працевлаштувалася за набутою професією.

У будь-якому випадку час навчання у професійно-технічному навчальному закладі та час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинен перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

 Документами, що підтверджують пільговий стаж є трудова книжка та уточнююча (пільгова) довідка. Такі довідки, зазвичай, є обов'язковими, оскільки в трудових книжках не зазначається, у яких умовах працювали особи і чи були вони зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня. Також в обов’язковому порядку надаються копії наказів підприємства про результати атестації робочих місць з додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та їхнє право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 чи № 2 (для підтвердження стажу після 21.08.1992 року).

Є певні особливості обчислення пенсій шахтарям. Так статтею 8 Закону України  від 02.09.2008 року № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Якщо розмір пенсії шахтаря не досягає трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, йому здійснюється доплата до зазначеного мінімального розміру (4491 грн з 01.12.2018).  Максимальна пенсія дорівнює 10 кратному розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. З 01.12.2018 року цей розмір дорівнює 14970 грн.

logo

ДОБРОПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА

ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

КОНТАКТИ

  • м. Добропілля, вул. Першотравнева, 83
  • Поштовий індекс: 85004
  • E-mail: mrd@mrd.gov.ua
  • Тел. (06277) 2-78-60
  • Факс (06277) 2-78-71
  • Пн-Чт. 08.00-17.00, Пт. 08.00-16.00
  • Перерва: 12.00-13.00

СОЦМЕРЕЖІ


  Facebook

  Youtube

 

logo main 100

2016 © Добропільська міська рада. Всі права захищені. Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать Добропільській міській раді та охороняються законом України "Про авторське право і суміжні права". При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.