Небезпечна ртуть. Ознаки, симптоми отруєння ртуттю, перша допомога та наслідки

Можна сказати, що отруєння ртуттю - це смертельно небезпечна проблема, яка насправді може виникнути досить просто. Звичайний розбитий градусник призводить до того, що безліч отруйних кульок розлітається по квартирі, а зібрати їх виявляється дуже складно.

За статистикою в нашій країні щорічно десятки дітей і дорослих гинуть від цих красивих блискучих частинок. У деяких випадках причиною цього стає все той же розбитий градусник, а іноді і потрапляння небезпечної речовини в продукти харчування через недостатній контроль на виробництві.

До джерел загрози можна віднести і наступні регулярно використовувані нами прилади:

• ртутні лампи;
• фарби, до складу яких входить ртутний пігмент;
• люмінесцентні лампи;
• ртутні вентилі;
• деякі термометри, манометри тощо.

Протягом останнього часу були виявлені випадки, коли ртуть незрозумілим чином потрапляла в сигарети, в зерна для випікання хліба, а також в косметику для відбілювання шкіри, рибу і морепродукти.

Чим шкідлива ртуть і які наслідки отруєння?

Речовина дуже отруйна. Потрапляючи в організм будь-якої людини, незалежно від її віку, статі та стану здоров'я, приводить до дуже тяжких наслідків. Вкрай складно вивести молекули ртуті з організму, тому вони продовжують нескінченно губити здоров’я людини і отруювати його. Особливо сильно вони впливають на дітей і представниць прекрасної статі.

До наслідків такого отруєння відносяться:
1. ураження ЦНС, які призводять до втрати координації, млявості, слабкості і пригніченості;
2. ураження сечостатевої системи;
3. ураження травної системи.

Якщо в результаті отруєння буде порушено функціонування життєво важливих систем і органів, то воно може привести до летального результату.

Ознаки та симптоми

Щоб моментально визначити у себе отруєння ртуттю, необхідно знати всі його основні ознаки і симптоми. В організм обговорювана речовина може потрапити через шкіру або легені. Що цікаво, якщо проковтнути отруйні блискучі кульки в незмінному вигляді, то ртуть буде виведена з організму природним шляхом і зовсім йому не зашкодить. Небезпечні для нашого здоров'я саме солі даної речовини.

У першу чергу при отруєнні уражається нервова система, тому людина стає дратівливою, відчуває втому, сильний головний біль, у неї погіршується пам'ять та постійно хочеться спати.

Далі може піднятися температура, з'являються запалення у роті (схожі на стоматит), розвивається тремтіння всього тіла і особливо рук, хворий починає сильно потіти і відчуває різкий біль у животі. Потім з'являються ознаки ураження нирок і шлунково-кишкового тракту - порушення сечовипускання, нудота, блювання, а також підвищене слиновиділення.
Якщо, незважаючи на всі симптоми, не вжити жодних заходів, імовірний летальний результат.

Перша допомога і лікування при отруєнні

Якщо у когось зі своїх близьких ви помітили симптоми отруєння ртуттю, насамперед викликайте швидку допомогу. Після цього необхідно напоїти потерпілого водою, викликати блювоту, а потім знову напоїти водою. Бажано після цього також дати хворому  5-7 таблеток активованого вугілля і укласти його відпочивати. Якщо в будинку є марганцівка, можна полоскати рот її слабким розчином. Лікарі швидкої допомоги зазвичай дають пацієнтові унітіол, проносне і промивають шлунок за допомогою зонда.

У будь-якому випадку лікарська допомога необхідна якомога швидше.

Ступеня отруєння

Отруєння ртуттю можуть бути гострі або хронічні. У побуті найчастіше зустрічають саме другий варіант. Наприклад, дрібні краплі ртуті від розбитого градусника можуть потрапити в щілини підлоги або стіни і бути причиною такого отруєння. При цьому симптоми можуть не проявлятися протягом довгих місяців або виникати повільно і поступово, коли вже ніхто й не пам'ятає про проблему з градусником.

Незалежно від ступеня отруєння, дуже важливо якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря. При гострому отруєнні допомогу хворому повинна прийти практично моментально, інакше можливий летальний результат.

Методи профілактики

Головний спосіб профілактики - акуратно використовувати всі прилади, всередині яких є ця небезпечна речовина.

Якщо вона все ж була розлита в приміщенні, то необхідно зібрати всі блискучі кульки ртуті за допомогою вати або піпетки. Вона дуже добре вбирається. Головне не використовувати віник або пилосос, які можуть розбити отруйні кульки. Якщо зібрати їх самостійно не вдалося, краще викликати фахівців для обробки приміщення.

logo

ДОБРОПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА

ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

КОНТАКТИ

  • м. Добропілля, вул. Першотравнева, 83
  • Поштовий індекс: 85004
  • E-mail: mrd@mrd.gov.ua
  • Тел. (06277) 2-78-60
  • Факс (06277) 2-78-71
  • Пн-Чт. 08.00-17.00, Пт. 08.00-16.00
  • Перерва: 12.00-13.00

СОЦМЕРЕЖІ


  Facebook

  Youtube

 

logo main 100

2016 © Добропільська міська рада. Всі права захищені. Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать Добропільській міській раді та охороняються законом України "Про авторське право і суміжні права". При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.