Що таке дифтерія, як її розпізнати і чому потрібна вакцинація

У жовтні цього року лікарі виявили перший випадок захворювання дифтерією, а вже за декілька діб кількість інфікованих збільшилося до 15 пацієнтів. У багатьох країнах Європи вакцинація проти дифтерії вже давно є обов'язковою процедурою і виступає як профілактика інфекції. Чому слід боятися інфекцію, як її розпізнати і що робити?

Що таке дифтерія і який мікроорганізм її викликає?

Дифтерія (дифтерит) – захворювання інфекційної природи, нагадує фарингіт, ларингіт або ангіну, оскільки в 95% випадків вражає слизову оболонку гортані. Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, що викликається токсином, який продукується грампозитивною бактерією Clostridium diphtheriae. Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом або через прямий контакт з хворою людиною. Крім того, можливе і харчове зараження через забруднені продукти, посуд і столові прилади. Бактерія потрапляє в організм через ніс або рот і колонізує слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, рідше слизову оболонку інших органів або шкіру. З цієї причини найбільш поширеними формами інфекції є дифтерія глотки і гортані, раніше відомі як круп. По оцінках Всесвітньої організації охорони здоров'я збільшення рівня вакцинації у всьому світі з 24% в 1980 році до 70% в 1990 році скоротило число випадків дифтерії з 98 000 у 1980 році до 9 000 в 2000 році.

У чому причина дифтерії?

Причиною дифтерії є зараження Corynebacterium diphtheriae – мікроорганізмом, який був вперше виділений в 1884 році вченим Лоффлером. Проте прямою стимул-реакцією, що викликає захворювання, є токсин дифтерії (отрута, що продукується вказаною бактерією). Інкубаційний період дифтерії складає 1-7 днів, але зазвичай це 2-5 днів. Найбільш поширені види дифтерії: дифтерія горла; носова дифтерія; дифтерія гортані; токсична дифтерія; злоякісна дифтерія; блискавична дифтерія. Якщо дифтерійна інфекція вже сталася і був поставлений точний діагноз, пацієнт має бути негайно госпіталізований до лікувального закладу, де будуть призначені антибіотики (в основному на основі Пеніциліну) і антитоксини.

Як проявляється дифтерія?

Перші симптоми дифтерії зазвичай з'являються через 2-6 днів після зараження. Найбільш поширеною формою хвороби є дифтерія глотки і гортані. Захворювання зазвичай починається зі значної слабкості, болю в горлі і погіршення самопочуття. Спостерігається збільшення лімфатичних вузлів в області шиї і поява солодкувато-гнійного запаху з рота. При дифтерії гортані також виникають хрипи, кашель, задишка, набряк гортані і трахеї (з характерним гавкаючим кашлем). Можливе підвищення температури, але зазвичай не більше 38 градусів. В цілому захворювання нагадує ангіну, викликану стрептококовою інфекцією. Якщо ігнорувати всі симптоми і не почати своєчасне лікування, дифтерія загрожує серйозними ускладненнями. Дифтерійний токсин, Corynebrycha, що виробляється, проникає в кровотік і всі органи. Він викликає пошкодження сердечного м'яза і його запалення, а також неврологічні ускладнення, найчастіше у вигляді паралічу піднебіння і задньої стінки глотки, який виявляється в поверненні їжі через ніс. Параліч лицьових кінцівок і м'язів також можливий.

Як лікується дифтерія?

У терапії дифтерії використовується введення препаратів двох типів – антибіотика і антитоксину (анатоксина). Анатоксин вводять внутрішньом'язово, не чекаючи результату мікробіологічного тесту. В особливо важких випадках засіб вводять внутрішньовенно. Крім того, антибіотікотерапія проводиться з використанням в основному Пеніциліну, еритроміцину або цефалоспорінов. Призначення антибіотиків направлено на усунення бактерійного збудника, але вони не замінюють введення антитоксину, направленого на нейтралізацію отрути, що виділяється мікроорганізмами в кровотік. За наявності дифтерії ізоляція хворого обов'язкова!

Вакцинація як метод профілактики дифтерії

Дифтерія, як і грип - дуже контагіозное захворювання, тому профілактичні заходи (щеплення) є найважливішим чинником попередження цієї інфекції. Вакцина проти дифтерії є інактивованою вакциною, тобто вона містить очищений неактивний токсин дифтерії (анатоксин). Вакцинація проводиться у вигляді комбінованої вакцини проти дифтерії, правця і кашлюку (АКДС/Dtap), а також в разі протипоказань до вакцинації проти кашлюку вакциною проти дифтерії і правця або у вигляді моновалентної вакцини D (проти дифтерії). З роками стійкість до дифтерії знижується, тому дорослою рекомендується вакцинація кожні 10 років.

Кому і коли слід робити щеплення від дифтерії?

Комбінована вакцина проти дифтерії, кашлюку і правця (АКДС) вводиться підшкірно або внутрішньом'язово. Препарат можна вводити одночасно з іншими вакцинами у вигляді комбінованого засобу.

Діти 

Згідно з календарем вакцинації ВІЗ кожне дитя має бути вакцинованим 4 дозами АКДС-вакцини у віці 2, 3-4, 5-6 і 16-18 місяців і бустером у віці 6 років.

Підлітки

Вакцина проти дифтерії у поєднанні з вакциною проти правця і кашлюку вводиться у віці 14 років як обов'язкова вакцинація. Дорослі: Процедура вакцинації проти дифтерії у поєднанні з вакциною проти правця вводиться у віці 19 років. У багатьох країнах проведення вакцинації у віці 19 років є обов'язковою медичною маніпуляцією. Рекомендується однократна доза бустерної вакцинації проти дифтерії, правця і кашлюку (АКДС) кожні 10 років.

Кому не слід робити щеплення проти дифтерії?

Протипоказаннями для вакцинації моновалентною вакциною проти дифтерії є: гостра лихоманка; хронічне захворювання в період загострення; сильна анафілактична реакція на попередню дозу вакцини.

Який ризик пов'язаний з вакцинацією?

Вакцина проти дифтерії відноситься до дуже безпечних вакцин. Лише у невеликого відсотка людей можуть з'явитися легкі побічні реакції: почервоніння, хворобливий набряк в місці введення препарату; головний біль, підвищення температури тіла, відчуття ломоти. Хоча вакцинація не дає 100%-ній захисту від дифтерії, сьогодні введення вакцини залишається єдиним ефективним способом профілактики захворювання.

Джерело: Добропільське районне управління Держпродспоживслужби.

logo

ДОБРОПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА

ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

КОНТАКТИ

  • м. Добропілля, вул. Першотравнева, 83
  • Поштовий індекс: 85004
  • E-mail: mrd@mrd.gov.ua
  • Тел. (06277) 2-78-60
  • Факс (06277) 2-78-71
  • Пн-Чт. 08.00-17.00, Пт. 08.00-16.00
  • Перерва: 12.00-13.00

СОЦМЕРЕЖІ


  Facebook

  Youtube

 

logo main 100

2016 © Добропільська міська рада. Всі права захищені. Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать Добропільській міській раді та охороняються законом України "Про авторське право і суміжні права". При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.